• AKADEMIA SZTUKI

•     21 listopada 2015r. klasa IV wybrała się na całodniową wycieczkę na Akademię Sztuki w Szczecinie.

Jest to jedyna uczelnia w Polsce, na której uczą się studenci wydziałów zarówno plastycznych jak i muzycznych. Tego dnia dzieci również mogły wziąć udział w niezwykłych zajęciach prowadzonych przez wybitnych specjalistów.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystawy dot. Księstwa Pomorskiego w Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej niedaleko Akademii. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii naszego regionu oraz podziwialiśmy portrety książąt i księżnych z przed kilkuset lat, ich stroje i biżuterię. Wysłuchaliśmy legendy ,,O Gryfie i księżniczce Sydonii”.

Po wystawie nadszedł czas na zajęcia muzyczne. Ogromne wrażenie wywarło na nas spotkanie z chórem Akademii, który nie tylko przygotował dla nas muzyczne bajkowe zagadki, ale także zaprosił do wspólnego śpiewania i muzykowania. Wspólnie zaśpiewaliśmy melodię ze znanej bajki ,,Kraina Lodu” i zaakompaniowaliśmy chórowi na instrumentach perkusyjnych. To była wielkie przeżycie i niesamowita frajda!

Następnie odbyły się warsztaty perkusyjne, które poprowadził p. Rafał Krzanowski, kierownik znanego zespołu BlocoPomerania. Mieliśmy okazję poznania i wspólnego zagrania na nietypowych brazylijskich instrumentach perkusyjnych. Stworzyliśmy naprawdę zgrany zespól!

Po smacznym poczęstunku zaproszono nas na zajęcia plastyczne. Z początku rozbudzaliśmy swoją kreatywność poprzez zagadki prezentowane na slajdach. Bardzo dobrze nam to wychodziło! Później poznaliśmy nową dla nas dziedzinę sztuki - grafikę. Wykonaliśmy samodzielnie piankoryt. Nasze prace prezentowały się znakomicie.

Ostatnimi zajęciami była zabawa w projektantów ubrań. Z niewielką pomocą opiekunów stworzyliśmy oryginalne stroje jedynie z kawałków papieru, nożyczek, bibuły i taśmy klejącej. Powstały stroje godne królów i księżniczek!

Po skończonych zajęciach udaliśmy się na obiad do bardzo eleganckiej restauracji Zamkowej, która mieści się na Zamku Książąt Pomorskich, przy okazji zwiedzając jeszcze dwa dziedzińce zamkowe. Po smacznym obiedzie udaliśmy się            w drogę powrotną do domu. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń po tak ciekawie spędzonym dniu.

Z wielką przyjemnością powrócimy jeszcze kiedyś na Akademię Sztuki!